En önemli soru bu bana göre neden organik değil de doğal..?

Çünkü organik sertifikası alıp üretim yapanlara devlet, ürünlerinde ve üretim yaptıkları alanlarda %30 %40 a kadar üründen ürüne değişkenlik gösteriyor kimyasal kullanımına izin vermektedir.

Ayrıca organik konusu çok suistimal edilen bir konudur..! Şöyle ki örneğin bir üretici 300 500 dönüm hatta belki 1000 2000 dönüm arazisinde organik üretim yapmak için başvuru yapıyor arazinin bir kısmında organik üretim yapıyor küçük bir kısmında belki 3-5 belki 5-10 dönüm organik üretimi denetlemesi gereken kurumdan ilgili müfettiş geldiğinde bu küçük alanda gezdirip organik diye ürettiği ürünlerini gösteriyor ve test edildikten sonra bu küçük alandaki ürünler organik sertifikası almasını sağlıyor bu üretici firma yada kişi…

Ama arka planda kalan devasa üretim alanında ise normal üretimine kimyasal içeren gübre ve kimyasal ilaçlar sayesinde dönüm başı normalde 1 ton ürün alması gerekirken, kimyasal ilaveler ile 1 ton oluyor dönümde 5-6 ton para kazanma hırsı ile yoluna devam ediyor insanların sağlığı ile oynayarak kazanılan bir paradır bu ve insafsızlıktır…

Tamamen doğal olmalı ve yerli tohumlarla olmalı üretim…

Bu yüzden organik üretime hayır diyorum…  Bırakın izin verilen kimyasal oranının %30 40 olmasını %5 hatta %1 bile olsa organiğe karşıyım eski usulde doğal üretim taraftarıyım başka türlü sağlıklı ürün üretilemez…

Bu site ürünleri örneğin tüm sebzeler yumurta ve peynir gibi ürünler sanayi ürünü değildir ve hiç bir zaman olmayacak tüm sebzeler bu arazi üstünde yetiştirilmiş olup yumurta veren köy tavukları hiç bir şekilde darı arpa buğday gibi besinlerle beslenmemiş yada herhangi bir civciv ve tavuk yemi kullanılmamış olduğuna emin olabilirsiniz ilgili video ve resimler ilgili sayfalarda sürekli güncellenerek paylaşılacaktır ve herkese ziyarete açık olacaktır.

Ayrıca proje destekçileri destekleri sayesinde burada ücretsiz bir şekilde misafir olabileceklerdir.

Örneğin tüm tavuklar sabahları kümesten çıkıp hava kararana kadar kendilerine ayrılmış etrafı tel örgüler ile çevrilmiş alanda eşelenerek besinlerini kendileri bulacak toprakta ve doğadaki, doğal protein olan böcekler ve yeşillikleri tüketerek dağ bayır gezerek akşamı edecekler.

Yumurtalarını diledikleri yerlere bırakacak ve aralarında bir kaç tanede horoz ile tamamen doğal ve serbest yaşayacaklar.

Yani tavuklara yumurta yumurtlatmak için bilmem kaç numaralı yumurta yemi verilmeyecektir. Yada yumurtanın sarısı canlı turuncu olsun diye özel yem verilmeyecektir.

Kümeslerde 1000 1500 tavuk bulunmayacak bir kaç kümeste hepsi 150 200 adet tavuk mevcut olacak bir iki dönümlük alan bu tavuklar için ferah bir ortam ve kümeslerin havadar ve temiz kalması için gerekli olandır.

Sebzelerin tamamı atalık yerel tohumlardan üretilecek. Hiç bir kimyasal ürün çiftliğe girmesine izin verilmeyecektir.  Canlı tohum bankası için üretilen ürünlerin bir kısmına sahip olabilirsiniz kalan kısmı ise tohumluk olarak ayrılacaktır. Canlı Tohum Bankası dememin sebebi sürekli aynı tohumları üretip üzerine ilave edip çoğaltılacağı içindir. Tohum uzun süre bekletilmiyor aynı tohumlar ekilip yenilerini elde edip stoklarımızı çoğaltarak sürekli canlı ve taze kalmalarını sağlayacağım.

Peynir Gönen e has meşhur bir kaç çeşit peynir mevcut bunlardan en önemlisi Bandırma da daha çok üretilen KELLE PEYNİRİ’dir. Bu peynir burada çok tüketilen muazzam bir lezzettir 3 farklı tuzluluk oranı ile (TUZLU – ORTA TUZLU – TUSSUZ)  Hem inek Sütünden hem Koyun sütünden 2 türde üretilmektedir. Bu sitede bu ürünleri de göreceksiniz peynir kolay bozulan bir ürün olarak düşünmeyin kelle peyniri sert bir formdadır tıpkı kaşar peyniri gibi ve vakumlu ambalajda sizlere gönderilecek 250 gr ve 500 gr paketlerde örneğin 1 kilo peyniri 4 paket olarak talep edebilirsiniz çünkü vakumlu ambalaj açılmadığı sürece haftalarca dayanmakta.

Salamura ürünlerde göreceksiniz gönene has erişte çeşitleri mevcut ama tüm bu ürünler ticarethanelerde yapılmıyor evlerde köy halkı yapıyor ve diğer sayfalarda birebir resimlerini göreceğiniz bu ürünler siparişiniz üstüne bu köylerdeki ev hanımlarından temin edilerek size gönderilecek.

Fiyatlar konusunda endişe etmenize hiç gerek yok, diğer internet sitelerinde ki gibi organik diyerek 7-8 kat pahalıya değil örneğin pazarda turşu ev yapımı kavanozu 15 TL ise siz bunu 28 – 30 TL den almayacaksınız bu sitede en fazla köye gidip gelirken harcanan benzin hesap edildiğinde üstüne de 1 yada 2 TL kar konsa 18-19 en fazla 20 TL ödeyerek alabileceksiniz. Yani doğal ve sağlıklı olması fiyatları fahiş olarak arttırmayacak zaten ürünleri gördükten sonra fiyatlarını incelediğinizde aaaa ne kadar ucuz diyeceksiniz.

Peki neden böyle ucuz olacak marketten manavdan yada pazar alışverişindeki fiyatlarla bu neden bu ürünleri gönderiyorum..?

2 Sebebi var bunun birincisi büyük pazar yeri buradaki pazar çok büyük kare şeklinde bu pazar yerinin kenarlarında köylü pazarları kurulmakta bu insanlar küçücük bahçelerinde ürettikleri sebzelerde zararlı maddeler yok kimyasal ürün kullanılmıyor çünkü ticari kaygıları yok 100 metrekareden ufak bahçelerinde kendi hayvanlarının gübreleri ile toprağı zenginleştirip kendi yiyeceklerini üretiyorlar bu durumda ürettikleri mükemmel derecede sağlıklı oluyor ürünleri görüp lezzetini kokusunu hissettiğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız…

Diğer bir sebebi bazı köylülerimizin gerçekten bu ürünlerin satılmasına ihtiyaçları var ve biz bu insanları desteklemeliyiz gıda tercihlerimizi değiştirmeliyiz.

Biliyorsunuz ki sanayi üretimi ile üretilmiş yumurta, peynir yada sebzelerde ne yediğimiz belli değil ürün tercihimizi çocuklarımız için kendi sağlığımız için geleceğimiz için değiştirmemiz gerekli…

Bu site üstünde göreceğiniz bazı ürünler örneğin ev yapımı erişteler, yada salamura turşular kavanozlarda, yada tarhana ve türevleri normalde İstanbul İzmir Ankara gibi büyük şehirlerde asla bulamayacağınız asla göremeyeceğiniz kalitede ve sağlıkta olacak çünkü ev yapımı hepsi köylerdeki ablalarımız teyzelerimiz ninelerimiz yapmakta kendi tüketimleri için ve fazla olanları da kavanozlayıp satmak istiyorlar işte bu ürünleri büyük şehirde bulmak zor her İnternet sitesinde bulamazsınız bulsanız bile çok yüksek fiyatlarla satılmakta ve ben bu yüksek fiyatlar ile satılan bu ürünlerin gerçek köylülerin yaptığı ürünler olmadığına inandığım için bir süre sonra herkesin ticari kaygıya düşüp markalı ürünleri organik doğal diye satmaya başladıkları için kendim üretip kendim bu insanlardan toplayıp sadece sipariş üstüne köylere gidip alıp size göndermek istedim hem ticaret ama doğru ticaret ile hemde sağlığımız adına ve köylümüzün de kalkınması adına güzel bir hareket olur diye düşünüyorum..

Belirlenecek fiyatlar ile bu ürünlerin tadına baktığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir