Bi Çiftlik Hayali

Hala hayalimde mini bir çiftlik kurma olayı…

Ve şöyle bir konuşma hepimizin başından geçmiştir.

(Emekli olunca köyüme gidip yerleşeceğim bahçemde domates yetiştireceğim bir kaçta tavuk, temiz hava bol gıda değme ondan sonra keyfime….)

…hepimizin hayalidir bu büyük şehirlerde yaşayanların ama bir çok kişi için hayalden öteye geçmez benimde 45 yaşına kadar hayaldi. Çünkü hepimiz çocukların okulu iş hayatının, ailenin sorumlulukları derken ömrümüzü yedik bitirdik.

Peki elde ne var!?!?
Doğaya hayata gelecek nesillerimiz olan çocuklarımıza ne bıraktık yada bırakacağız..?

….Bir kaç ay önce 10 dönümlük bir arazi satın alarak ben bu hayalimin en büyük adımını atmış bulunuyorum. (Heyecan dorukta) hep hayalini kurduğum mini çiftliğimi yakında hazırlamaya başlayacağım henüz ekme biçme ya da ufak tefek hayvancılık olayına girmeyecek olsam da bu yaz Earthbag denilen Yeryüzü evimin inşasına başlayacağım. (Çuval Ev)

Earthbag - Yeryüzü Evi

Earthbag – Yeryüzü Evi

Hepimizin hayali olan bu emekli olunca köyüme döneceğim olayı bence emekli olmayı beklemeden yapılmalı çünkü tüketim sisteminin içinden çıkmadığımız sürece banka kredileri, ihtiyaçlar araba taksitleri ev kirası çocukların okul masrafları gibi giderler yüzünden daha çok ve uzun çalışmamız gerekiyor oysa  henüz gençken ufak bir toprak parçası edinme şansı olanların bu olayı bir an önce gerçekleştirmesi gerekli yada ailesinin köyünde babadan atadan kalma bağı bahçesi olanlar büyük şehirden uzaklaşmalı.

Yada ülkemizde Alakır Kardeşliğini duymuşsunuzdur. Buradan ulaşabilirsiniz. Tabii bu büyük şehrin hengâmesin de kaybolmuş tüketim toplumunun dişlilerinin arasında ezilen bir çok kişi mevcut kredi borçları çocukların okulu gibi bağlılıklarından kurtulmalı radikal kararlar almalı. Bunun içinde önce hayal etmeli sonra elinden geleni yapmalı.

Araziyi satın almadan önce ülkemizde hepimizin bildiği Yerel Tohumların yasaklanmasıyla ilgili çıkan bir kanun var. Bu kanunun yaptırımlarıyla köylü sürdürülebilir tohumlarını Atalık Tohum dediğimiz geçmişten beri ekilip biçilen her sene bir kısmını tohum olarak ayırıp seneye de aynı ürünlerden elde etmeyi ve sürekliliği sağlayan bu tohumların kullanımı yasaklandı.

Bir makalede bu olayı okuduktan sonra aklımdaki mini çiftlik için arazi alma oraya yerleşme isteğim ciddi anlamda kabardı ve her vatandaşın yapması gerektiğini düşündüğüm bu taşın altına bende elimi koymalıyım diye düşünmeye başladım uzun araştırmalardan sonra bütçeme uygun bir arazi nereden bulurum derken 1 sene boyunca Türkiye’nin batısında kalan bir çok ili gerek internet üstünden gerek bizzat giderek araştırdım.

Sonunda Balıkesir’in Gönen ilçesinde Ömerler Köyünde bütçeme uygun bir arazi buldum ve uzatmadan hemen aldım.  Sıfırdan bir hayat kurmak için en büyük adımım bu oldu 10 dönümlük bu arazinin üstünde ne elektrik mevcut nede su köye 1 km uzaklıkta olan bu arazi karşısında dağlar ve ormanlar mevcut ve bana göre cennet gibi bir yer… Şimdiden sabırsızlanıyorum (Earthbag) Yeryüzü evimi inşa etmek için..

Yerel Tohumların korunması üretiminin arttırılması adına birçok kişinin bu konu hakkında çabaladığını araştırmalarım sonucu öğrendim kurulan bir çok Facebook grubu mevcut bu gruplardan Yerel Tohum adlı gruba öncelikle katıldım lütfen sizde katılın buradan giriş yapabilirsiniz.

Yerel tohumların yasaklanmasıyla bu arkadaşlar kendilerince bir çözüm bulmuşlar ve bir çok ilde Yerel Tohum Takas şenlikleri düzenleniyor. Mevcut tohumlarınızdan mini paketler halinde hazırlıyorsunuz bu şenliklere iştirak edip diğer iştirakçilerin paylaşmak istediği tohumlar ile takas yapıp bu tohumların yok olmamasına katkıda bulunuyorsunuz müthiş bir olay harika bir düşünce bende bu tür gruplara katılmaya başladım ve toplayabildiğim kadar yöresel sürdürülebilir tohumlardan topladım. Üretip hepsinden aynı gruptaki arkadaşlara dağıtmak amacıyla, böylelikle bende kendimce katkı sağlayacağım.

Elinizde atadan dededen kalma babaannenizin sandığından çıkma tohumlarınız mevcutsa üretilmesi için bana gönderebilirsiniz. Bu amaçla gönderilen tohumları üretip bir sonraki sene en az 10 kişiye dağıtmak yada daha fazla kişiye dağıtmak gibi bir misyon edindim kendime. Dağıtacağım tohumlar mutlaka bağı bahçesi olan sağlıklı üretim yapabilecek kişiler olmalı.

Bu düşüncelerim biraz radikal düşünceler yaşadığımız hayattan birden vazgeçmek kolay değil elbet bir çoğunuzun itirazlarını duyar gibiyim ama yapılamayacak bir şey değil örnekleri ülkemizde oldukça fazla Hayalim Bi Çiftlik web sitesinde hayallerini gerçekleştiren bir çok kişi ve aileler mevcut buradan ulaşabilirsiniz.

Bir gün sizlerinde hayallerine kavuşması dileğimle saygılar.

Murat DURAK

6 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.